close
تبلیغات در اینترنت
فاطمه معصومه زينب ثاني است

كبوتر حرم بي بي

حضرت معصومه(سلام الله علیها) بانويي آگاه از حوادث روز و محدثه اي سخنور و معلمه اي توانا بوده است و شاگردانی زيرنظر ايشان به تعليم اصول اسلامي مشغول بوده اند. تاريخ گوياي اين حقيقت تلخ است كه حكومت بني اميه و بني عباس، هر دو از دشمنان قسم خورده نبوت و ولايت بودند و اين كينه توزي با اسلام ناب را با جنايات مختلفي نشان مي دادند. با اين تفاوت كه اين نظام جبار بني اميه به شكلي علني، شمشير برهنه اي شده بود و قلوب خاندان ولايت را مي شكافت و در نشان دادن اين جنايات آن چنان اصرار مي ورزيد كه ديگر حتي پدر،…

براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود
جستجوگر پيشرفتهسلام

ازدوستان عزيزي كه در بلاگفا سايت دارند

به علت تحريم رزبلاگ توسط بلاگفا

و عدم لينك مستقيم وب كبوتر حرم بي بي در بلاگفا

خواهشمنديم ما را با آدرس  زير:

لينك نمايند


دوستاني كه عضو سايت شوند

مي توانندپس از ورود با نام كاربري و پسورد

باكليك بر منوي پنل كاربردي در سربرگ به ايجاد پست بپردازند

و با كليك بر منوي انجمن در سربرگ به ايجاد تايپيك بپردازند

سياه و سفيد
شعر این نماهنگ در وصف لطف حضرت معصومه ( س ) به زائرانش می باشد 

آخرين ارسال هاي انجمن
فاطمه معصومه زينب ثاني است


حضرت معصومه(سلام الله علیها) بانويي آگاه از حوادث روز و محدثه اي سخنور و معلمه اي توانا بوده است و شاگردانی زيرنظر ايشان به تعليم اصول اسلامي مشغول بوده اند.

تاريخ گوياي اين حقيقت تلخ است كه حكومت بني اميه و بني عباس، هر دو از دشمنان قسم خورده نبوت و ولايت بودند و اين كينه توزي با اسلام ناب را با جنايات مختلفي نشان مي دادند. با اين تفاوت كه اين نظام جبار بني اميه به شكلي علني، شمشير برهنه اي شده بود و قلوب خاندان ولايت را مي شكافت و در نشان دادن اين جنايات آن چنان اصرار مي ورزيد كه ديگر حتي پدر، جرأت نداشت به فرزند خود بگويد كه از نسل اولاد علي(ع) است.
اما شيوه حكومت بني عباس، ظاهري آرام و باطني كينه توزانه و خصمانه داشت و بعضي اوقات مردم نيز تحت تأثير اين گونه رفتارهاي منافقانه قرار مي گرفتند. مردم ايران در آن روزگار علاقه وافري به خاندان ولايت و اهل بيت داشتند و حتي با وجود حاكميت استبداد عباسي در قلمرو اسلامي، از ابراز علاقه خود به آنان خودداري نمي كردند.
در اين ميان عده اي بر اين باورند كه اين علاقه به دليل ازدواج امام حسين(ع) با دختر يزدگرد سوم است، اما شواهد تاريخي نشان مي دهند كه اين علاقه ريشه الهي دارد. نقل شده است وقتي اين آيه نازل شد كه «ان يشاء يذهبكم ايها الناس و يات باخرين و كان الله علي ذلك قديرا»اي مردم اگر خداوند بخواهد مي تواند شما را از اين دنيا ببرد و قومي ديگر را جانشين شما سازد و خداوند بر اين كار قادر است. آن حضرت دست بر شانه سلمان فارسي گذاشت و فرمود: «آنان هم وطنان سلمان هستند.»
در حقيقت پيامبر اسلام با اين سخن، آينده ملت ايران را پيش بيني و وظيفه خطير آنان را گوشزد كرد. دليل ديگر علاقه ايرانيان به اهل بيت، عدالت خواهي فطري ايراني ها و بي عدالتي پادشاهان فاسد و خودسر اين كشور بوده است. همان حكام جباري كه قرآن از آنان به نام مترف و مستكبر ياد مي كند.
به طور كلي علت اصلي علاقه ايرانيان به خاندان امامت، عدالت خواهي و حق جويي آنان بوده است. پس از خشونت و اختناقي كه هارون خليفه عباسي نسبت به امام موسي كاظم به خرج داد و سال ها آن حضرت را زنداني كرد. هنگامي كه مأمون بر امين برادرش پيروز شد و زمام خلافت را به دست گرفت روشي ديگر در برابر

با ما در ادامه مطلب همراه باشيد


امامان معصوم در پيش گرفت و مصمم شد تا جريان امامت را به ظاهر در حكومت وارد و بدين گونه اهداف خود را دنبال كند. از اين رو امام رضا را از مدينه به مرو فرا خواند و به اجبار آن حضرت را وليعهد خود كرد. آمدن امام رضا(ع) به ايران سبب هجرت گسترده علويان به ايران شد.
در اين ميان سفر حضرت معصومه(س) خواهر بزرگوار امام رضا(ع) برجسته ترين اين سفرها بود. مهاجرت علويان تأثيرات گسترده كوتاه مدت و بلند مدتي در برداشت كه مي توان گسترش تشيع در ايران و استحكام پيوند ايرانيان با خاندان رسالت، و بر ملا شدن ظلم و ستم عباسيان نسبت به خاندان علوي و در نتيجه خنثي شدن توطئه ولايتعهدي مأمون را كه در نظر داشت به اين وسيله مبارزات علويان را خاموش و حق طلبي و تلاش هاي ستم ستيزانه آنان را عقيم كند از جمله اين تأثيرات دانست.

كاركرد افشاگرانه سفر حضرت معصومه(س) به ايران

شايد بتوان سفر حضرت معصومه (س) به ايران را سفري زينب گونه تلقي كرد كه توانست بخشي از بار افشاگرانه ظلم و ستم عباسيان را بر دوش كشد و فشار و اختناق آنان را بر ملا كند.
در زماني كه تبليغات حكومتي مأمون مي خواست از طريق ولايتعهدي چهره پليد خلافت را تطهير كند و تصويري ديگر از آن ارائه دهد، سفر شخصيت هاي درجه اول خاندان عصمت و طهارت به ايران هم چون حضرت معصومه(س) و احمد بن موسي و ديگر فرزندان امام موسي كاظم(ع)، اين تبليغات را خنثي كرد و شايد به همين دليل بود كه سفر حضرت معصومه(س) براي ديدار برادر ناتمام ماند و به نقلي با درگيري همراهان حضرت با مأموران حكومتي و شهادت جمعي از همراهان از ساوه به قم كوچ كرد و هم سفر احمدبن موسي براي ديدار برادر و امام زمان خود با ممانعت نيروهاي حكومتي مأمون مواجه شد و در شيراز به درگيري انجاميد و سرانجام در همان جا به شهادت رسيد.
به هر روي نقل شده است پس از اتفاقي كه براي همراهان حضرت معصومه در ساوه روي داد آن حضرت در حالي كه از غم و حزن بسيار، بيمار شده بود، با احساس ناامني در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببريد زيرا از پدرم شنيدم كه فرمود: شهر قم مركز شيعيان ماست. سپس حضرت به طرف قم حركت كرد.
بزرگان شهر قم وقتي از اين خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند؛ و در حالي كه «موسي بن خزرج» بزرگ خاندان «اشعري» زمام ناقه آن حضرت را به دوش مي كشيد و عده فراواني از مردم پياده و سواره گرداگرد كجاوه حضرت در حركت بودند، حدودا در روز ٢٣ ربيع الاول سال ٢٠١ هجري قمري حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلي كه امروز «ميدان مير» ناميده مي شود شتر آن حضرت در جلوي در منزل «موسي بن خزرج» زانو زد و افتخار ميزباني حضرت نصيب او شد. آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در اين شهر زندگي كرد و در اين مدت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود.
محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستيه به نام «بيت النور» هم اكنون محل زيارت ارادتمندان آن حضرت است. سرانجام در روز دهم ربيع الثاني و «بنا بر قولي دوازدهم ربيع الثاني» سال ٢٠١ هجري پيش از آن كه ديدگان مباركش به ديدار برادر روشن شود، در ديار غربت و با اندوه فراوان ديده از جهان فرو بست و شيعيان را در ماتم خود به سوگ نشاند. مردم قم با تجليل فراوان پيكر پاكش را به سوي محل فعلي كه در آن روز بيرون شهر و به نام «باغ بابلان» معروف بود تشييع كردند.
همين كه قبر مهيا شد در اين كه چه كسي بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشكل شدند، كه ناگاه دو تن سواره كه نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پيدا شدند و به سرعت نزديك آمدند و پس از خواندن نماز يكي از آن دو وارد قبر شد و ديگري جسد پاك و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاك نهان سازد. آن دو نفر پس از پايان مراسم بدون آن كه با كسي سخن بگويند بر اسب هاي خود سوار و از محل دور شدند. بنا به گفته بعضي از علما به نظر مي رسد كه آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: حضرت رضا(ع) و امام جواد(ع) باشند زيرا كه معمولا مراسم دفن بزرگان دين با حضور اولياء الهي انجام شده است.
پس از دفن حضرت معصومه(س) موسي بن خزرج سايباني از بوريا بر فراز قبر شريفش قرار داد تا اين كه حضرت زينب فرزند امام جواد(ع) به سال ٢٥٦ هجري قمري اولين گنبد را بر فراز قبر شريف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدين سان تربت پاك آن بانوي بزرگوار اسلام قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهل بيت(ع) و دارالشفاي دلسوختگان عاشق ولايت و امامت شد.

مقام و منزلت معنوي حضرت معصومه(س)

امام جواد(ع) درباره مقام و منزلت عمه اش حضرت فاطمه معصومه(س) مي فرمايد: «من زار عمتي بقم فله الجنة»هر كس عمه مرا در شهر قم زيارت كند، بهشت بر او واجب است. حضرت معصومه(س) بانويي آگاه از حوادث روز و محدثه اي سخنور و معلمه اي توانا بوده است و شاگردان زيرنظر ايشان به تعليم اصول اسلامي مشغول بوده اند. همچنين كرامات زيادي از ايشان نقل شده است كه نشان مي دهد اين بانوي مومنه و دريا دل از روحي بزرگ و شأني رفيع در پيشگاه خداوند برخوردار است.
امام صادق(ع) هم در اين باره مي فرمايد: «اي مردم! شهر قم حرم من است، بانويي از فرزندان من در اين شهر در مي گذرد كه نامش فاطمه دختر موسي است و شيعيان در روز قيامت با شفاعت او به بهشت مي روند.» در روايتي ديگر از امام رضا(ع) آمده است: «من زارها عارفا بحقها فله الجنة»كسي كه قبر فاطمه دختر موسي بن جعفر را آن گونه كه شايسته اوست زيارت كند، بهشت از آن اوست.

نویسنده: اسفندیار طبسی
مرجع : روزنامه خراسان


:: امتياز: نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 15

:: بازديد : 39
:: ارسال شده در: زندگي نامه , فضائل و مناقب ,
:: مطالب مرتبط: حضرت معصومه(س) تنها بانویی که «کریمه اهل بیت» نام گرفت , درباره حضرت معصومه(س) چه کتابی بخوانیم؟ , تاریخچه حرم حضرت معصومه(ع) , دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه(س) , رحلت شهادت گونه بي بي فاطمه معصومه ( س ) تسليت باد , به ياد ورود حضرت معصومه به شهر قم , زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام , گذری بر زندگانی مریم اهل بیت , درموردحضرت معصومه(ع) بيشتر بدانيم , سالروز ورود پر بركت حضرت معصومه به قم مبارك باد ,
:: برچسب‌ها: كبوتر حرم بي بي ,
نويسنده
نويسنده : حسين فاتحي
تاريخ : [دوشنبه 21 بهمن 1392 ] [ 21:19]
تاريخ
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرين مطالب ارسالي
بوي محرم تاريخ : پنجشنبه 01 آبان 1393
ميلاد امام رضا ( ع ) سلطان عشق و مهرباني مبارك باد تاريخ : جمعه 14 شهریور 1393
ميلادبانوي كرامت مبارك باد تاريخ : چهارشنبه 05 شهریور 1393
التماس دعا تاريخ : یکشنبه 29 تیر 1393
وفات حضرت خديجه(سلام‌الله عليها) تسليت باد تاريخ : سه شنبه 17 تیر 1393
شير بچگان حيدر كرار در برابر سفيانيان زمانه تاريخ : شنبه 24 خرداد 1393
میلاد منجی عالم بشریت مهدی صاحب زمان( عج ) مباركباد تاريخ : پنجشنبه 22 خرداد 1393
نظر سنجی در مورد همیاران تاريخ : شنبه 17 خرداد 1393
سالروز رحلت جانگداز امام خميني تسليت باد تاريخ : چهارشنبه 14 خرداد 1393
اعیاد شعبانیه مبارک باد تاريخ : سه شنبه 13 خرداد 1393
امكانات سايت موسسه جهاني سبطين ( ع ) در كبوتر حرم بي بيتصاوير حرم امام رضا ( ع )
پخش زنده حرم

سیاه وسفید

یا حضرت معصومه(س)

دریافت فایل


در آسمان عاشقی   

          تویی ستاره ی دلم

ای همه ی هستیم و  

           تمامِ چاره ی دلم

یا حضرت معصومه...

یا فاطمه معصومه...

روز ازل روی دلم       

          نام تو را خدا نوشت

زده حریم تو به قم   

       طعنه به جنت و بهشت

*علیمه ای حلیمه ای  

         رحیمه ای حکیمه ای

منم همیشه سائلت    

         که بانویی کریمه ای

یا حضرت معصومه...

یا فاطمه معصومه...

*به پای دل به اشک شوق 

       غرق شکسته بالی ام

در حرمت نشستم و    

  ببین تو دست خالی ام

یا حضرت معصومه...

یا فاطمه معصومه...

*از حرم تو می رسد بوی مدینه بر همه

پر شده در حریم تو  

  عطر مزار فاطمه(س)

یا حضرت معصومه..

.یا فاطمه معصومه...

کرم نما که ذکر ما  

    شود به آوای جلی

به کوریِ دو دیده ی

     وهابیت علی علی

علی علی علی علی..

بوی خدا می شنوم،کوچه به کوچه هر طرف

ز مرقدت پر بزند 

  مرغ دلم سوی نجف

همان علی که جلوه ی ،جمال ذات ایزد است

همان که یار و یاور و برادر محمّد است

علی علی علی علی...


منبع سايت شهيد آويني user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 82
کل نظرات کل نظرات : 84
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاين افراد آنلاين : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 9

کاربران آنلاين کاربران آنلاين

آمار بازديد آمار بازديد
بازديد امروز بازديد امروز : 65
بارديد ديروز بارديد ديروز : 8
ورودي امروز گوگل ورودي امروز گوگل : 0
ورودي گوگل ديروز ورودي گوگل ديروز : 0
بازديد هفته بازديد هفته : 94
بازديد ماه بازديد ماه : 175
بازديد سال بازديد سال : 2,205
بازديد کلي بازديد کلي : 29,397

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ي پيآِ ي پي : 54.227.31.145
مرورگر مرورگر :
سيستم عامل سيستم عامل :